По стъпките на барселонци
Как се започва статия за място като Барселона? Град, който може и цял живот да не ни стигне, за да опознаем. Ами, ще започнем с уточнение, че този пост не е за нашите преживявания в каталунската столица.
В следващите редове ще пишем за това какво сме чули и чели, че трябва да видим и направим в Барселона, за да се чувстваме като местни, а не като едни от милионите туристи, които ежегодно посещават града. Спокойно, ще има за всеки по нещо – от лабиринт, пазар, плаж, че и няколко интересни събития, които предстоят в летните месеци. И за да не губим повече време в ненужно дълги въведения, да надникнем в живота на барселонци. Да ни извиняват местните, че ще им развалим спокойствието. Обещаваме да не разкриваме всичко. ;)
И понеже ще сме в Испания, и понеже ще сме на почивка, няма да бързаме с ранно ставане. Все пак няма да гоним работното време на музеите, а вместо това ще се насочим към някой пазар, откъдето да си вземем свежи продукти за (в зависимост от това колко високо е слънцето) късна закуска или пък направо за обяд. Ако бяхме в София, това можеше да се случи в Халите или на Женския пазар, но в Барселона ще отидем до построения през 1882-а Меркат де Сант Антони (пазара на cв. Антон). През седмицата отвън ще ни посрещнат многобройни сергии, предлагащи дрехи, обувки, домашни потреби и всякакъв набор от стоки. Влизайки в пазара пък, ще се натъкнем на богат избор от плодове, зеленчуци, морски, млечни и месни продукти. Ако посетим пазара в неделя, ще можем да се изгубим сред море от книги, списания и марки – нещо като пл. “Славейков”, но по-голям.
Трябва да изразходим чуросите, с които приключихме късната закуска, затова ще отидем на разходка до Парк дел Лаберинт (Паркът с лабиринта). Разпростира се на три етажа, а изграждането му е започнало през далечната 1791-а, правейки го най-стария парк в града. И не, че мястото е неизвестно за туристите, но поради незнайна за нас причина все не намира място в туристическите гидове. Затова пък ние с радост бихме се полутали в лабиринта, на когото е кръстен парка. Сещаме се за момента, в който Хари Потър се бе изправил срещу “нашия” човек Виктор Крум в лабиринта на Тримагическия турнир. В центъра на този в Барселона обаче стои не Тримагическата купа, а статуя на Ерос. Елинската митология е поместена навсякъде из парка чрез многобройни статуи. От парка се открива и прекрасна панорамна гледка към града, която искаме да запечатаме не само с камерата, но и в съзнанието си.
По-късно бихме посетили още едно място, на което се открива невероятна гледка към Барселона. Сега обаче е време за плаж. И бихмe отишли там, където ходят местните. Знаем, че у нас върлуват едни легенди, че който живее на морето не ходи на плаж. Колко пъти сме чували “то омръзва”… Ние пък научихме къде обичат да ходят местните. И за да не сме лакът в лакът с групите туристи (каквито, признаваме, ще бъдем и ние) ще последваме барселонци по техните любими места за плажуване. Затова обуваме джапанките, слагаме банските (май беше в обратния ред) и понасяме плажните чанти към Нова Мар Бела. Намира се в северната част на барселонската плажна ивица, а посетителите се изказват положително за чистотата и цялостната обстановка на плажа.
В съседство на Нова Мар Бела се намира и най-новото попълнение в плажната ивица на Барселона – плажът Йевант. Това е друга локация, която е предпочитана от местните плажуващи, където ще можем да погледаме, а защо и да не поиграем, плажен волейбол или пък мързеливо да се излежаваме на шезлонга.
В България може да се водим, че сме с умерен климат, но с идването на летата се почва едно мрънкане “кога ще дойде зимата”. Та и ние знаем колко изморително може да бъде слънцето. Затова, след като вземем дневната си доза витамин Д, бихме се отправили към онова място, за което споменахме, че има невероятна гледка към Барселона. Нарича се Бункер дел Кармел и отдалечеността му от центъра на града, както и това, че също като Лабиринта не влиза често в туристическите гидове, правят мястото подходящо за социализиране с местните. Всъщност, с гледката, която виждаме от снимките едва ли ще си губим времето в говорене, но пък ще можем да видим Барселона така, както я показват по картичките. А след като слънцето залезе и от града останат само светлините, бихме се отдали на тапас в компанията на някоя местна бира като Мориц (чиято пивоварна не само е достъпна за посетители, но има и прекрасен ресторант) или Естрела Дам. След всичките тези преживявания ще отидем по леглата, за да отпочинем за следващия ден в Барселона, където ще откриваме още местни тайни. ;)
Ние обаче не сме приключили, тъй като трябва да споменем и за няколко вълнуващи и предстоящи събития в каталунската столица.
Между 15-21 август ще се проведе Ла Феста Майор де Грасия, който тази година празнува 200-та си годишнина. Фестивалът се организира в района Грасия и е един от най-цветните в града. Целта на събитието е да сплоти жителите на района, а измайсторяването на уличната украса се е превърнала в приятелско съревнование между участниците.
Барселона е всеизвестна като развлекателна дестинация. Затова няма как да на споменем, че почти по същото време с фестивала, между 15-27 август, PokerStars организира в Казино Барселона един от големите си турнири по покер. И макар датата на провеждане да съвпада с фестивала в Грация, то двете събития ще продължат достатъчно дълго, че да има време и за двете.
Интересни събития в Барселона има ежедневно. Не можем да ги изброим всичките, но можем да споменем и за Ла Мерсе. Това е годишният фестивал, който се провежда в Барселона от 1871-а насам. Организира се в края на септември и е официален празник на града. По време на фестивала участниците представят всевъзможни репертоари – от карнавални костюми до така известните в Каталуния кастейерс – човешки кули.
Всички знаем за Саграда Фамилия, музея на Пикасо и Камп Ноу. Все места, които несъмнено си заслужават вниманието. Но в град като Барселона, който крие вълнуваща история във всяко свое кътче, не бихме скучали, ако поживеем малко като местните.